1852, kikare Marine 7x50 med Bak-4-prisma, pejlekompass - vattentät

Rek.pris 1 929,00 kr inkl. moms
Rek.pris -25% 2 559,00 kr Rea pris 1 929,00 kr inkl. moms

Art.nr.: 1113758

I lager (+20 st)

 

 

Leveranstid: 1-3 dagar

Frakt: från 89 kr — se exakt pris i kassan

Apple Pay Bancontact BLIK Google Pay iDEAL Wero Klarna Maestro Mastercard MobilePay PayPal Satispay Shop Pay Visa
Trustpilot stjerne
Høj kundetilfredshed
✓Blixtsnabb leverans – de flesta beställningar skickas samma dag
✓Kundtjänst på telefon, chatt och mejl: vardagar 8-20, helg 10-16
✓14 dagars returrätt för privatkunder
✓Danskt företag – online sedan 2003, CVR 27331939

Beskrivning

Denna 1852 marin kikare är utformad för segling med 7x50 förstoring, autofokus och inbyggd pejkompass. Den robusta, vattentäta konstruktionen gör den idealisk för användning på vattnet, och den flyter om den tappas överbord.

  • Märke: 1852
  • Fokussystem: Autofokus
  • Storlek: 19.8 x 6,5 x 20,2 cm
  • Produktvikt: 989 g
  • Synvinkel: 6.6 °
  • Prisma: BaK-4
  • Pejkompass
  • Emballagemål: Mål: 22 cm × 22 cm × 9 cm | Bruttovikt: 2.88 kg

 

1852 Marin kikare 7x50 med Autofokus, Pejkompass och BAK-4 Prisma

Oavsett om du seglar längs kusten eller kryssar på öppet hav är en pålitlig kikare avgörande. Denna 1852 marin kikare kombinerar funktionalitet och hållbarhet med avancerad optik som säkerställer optimal sikt under alla förhållanden.

Med en 7x50 förstoring och BAK-4 prismer får du en ljusstark och skarp bild, även vid svag belysning. Autofokusfunktionen gör det enkelt att hålla fokus på rörliga objekt, medan det integrerade pejkompasset hjälper till med navigering och kursbestämning.

Kikaren är vattentät och flytande, vilket gör den idealisk för marint bruk. Den robusta konstruktionen tål hårt väder och stötar, och de multicoatade linserna minskar reflexer och förbättrar kontrasten.

Oavsett om du är fritidsseglare eller professionell är denna kikare ett oumbärligt hjälpmedel som kombinerar precision, säkerhet och komfort.

 

  • Förstoring: 7x50
  • Optik: BAK-4 prismer, multicoatade linser
  • Funktioner: Autofokus, pejkompass
  • Vattentät och flytande konstruktion
  • Robust design för marint bruk
  • Gummiarmerad för bättre grepp
  • Batteri: 2xLR43

Autofokus Håller automatiskt fokus.

Förstoring/linse 7x50 Bilden är 7 gånger större än vad det blotta ögat ser. 7x är den rekommenderade förstoring i en marin kikare. Det andra talet 50 anger hur stor diametern på linsen är. Ju högre talet är, desto bättre ljusinsläpp är det. Detta är en fördel i dåligt ljus. För marin användning rekommenderar man en 50 mm lins.

BaK-4 Prisma Barium prismmaterial. Har utmärkt förmåga att transportera ljus och bild från objektivet, genom prismorna till okularet och ut till ögat. BK-4 är en optik av utmärkt kvalitet.

Synvinkel: 6,6º Synvinkeln i grader anger bredden på den bild som kan ses, på ett avstånd av 1000 meter. En synvinkel på 6,6º ger en bredd på 115 m på 1000 meters avstånd.

Full coated Tillåter 84% ljusgenomsläpp.

Vanliga frågor

1852 marin kikar är designad för att flyta, vilket gör den idealisk för användning på vattnet. Den robusta, vattentäta konstruktionen säkerställer att den kan hantera de utmaningar som följer med segling.

Ja, den inbyggda pejlkompassen är en praktisk funktion som kan hjälpa seglarna att navigera exakt, vilket är viktigt för att hitta rätt kurs på vattnet.

Även om det inte finns några specifika nämningar om egenskaper för svagt ljus, gör 7x50 förstoring och BaK-4 prisma att kikaren generellt ger en klar bild, även under måttliga ljusförhållanden. Det är dock alltid en bra idé att testa under de specifika förhållanden där du planerar att använda kikaren.

Specifikationer

Varumärke1852
Artikelnummer1113758
EAN5707400562330
LagerJa (20 st.)
ProduktfamiljMarin kikare
FrakttypStandardpaket
FokussystemAutofokus
Storlek19.8 × 6.5 × 20.2 cm
Produktvikt989 g
Synvinkel6.6 °
PrismaBaK-4
Emballagestorlek22 × 22 × 9 cm
Bruttovikt2.88 kg
Förstoring7x50

Frakt och retur

Lagervaror som beställs före kl. 15.00 på vardagar skickas samma dag. Fraktpriset beror på varans storlek och visas exakt i kundvagnen.

Som privatperson har du 14 dagars ångerrätt. Varan ska returneras oanvänd och i originalförpackning.

Ångerrätten gäller endast privatköp – vid köp som återförsäljare eller företag (B2B) erbjuder vi ingen returrätt.

Har du frågor om din leverans eller retur? Kontakta oss via telefon, chatt eller mejl: vardagar 8-20, helg 10-16, helgdagar 10-15. Telefon: 70 277 677.